رئیس سازمان صنعت مازندران خبر داد
گروه: اجتماعی
تاریخ: ۴:۳۷ :: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
کاهش ۴۲ درصدی صادرات مازندران/ هیچ کلنگ‌زنی در بخش صنعت نداریم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران درباره وضعیت استان در بخش صادرات، گفت: امسال کاهش ۴۲ درصدی صادرات را داشتیم که ناشی از پایین آمدن اظهار گمرکات بود. حسینقلی قوانلو عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت ایام‌الله دهه مبارک فجر در محل این سازمان برگزار شد؛ اظهار کرد: بخش […]

کاهش 42 درصدی صادرات مازندران/ هیچ کلنگ‌زنی در بخش صنعت نداریم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران درباره وضعیت استان در بخش صادرات، گفت: امسال کاهش ۴۲ درصدی صادرات را داشتیم که ناشی از پایین آمدن اظهار گمرکات بود.

حسینقلی قوانلو عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت ایام‌الله دهه مبارک فجر در محل این سازمان برگزار شد؛ اظهار کرد: بخش صنعت، ۱۵ درصد تولید ناخالص استان را شامل می‌شود و برای اینکه به رشد شاخص ۸ درصدی در این بخش برسیم باید در سال نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این بخش اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته حجم سرمایه‌گذاری در استان نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان بود؛ افزود: طی سال‌جاری تاکنون، ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و ۱۰۰۰ میلیارد دیگر نیز شامل پروانه‌های آماده صدور است که در مجموع با رسیدن به سرمایه‌گذاری نزدیک به دو هزار میلیاردی تقریبا به یک رشد ۵ درصدی دست خواهیم یافت که حدود ۳ برابر میزان سرمایه‌گذاری سال گذشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با این توضیح که از این میزان سرمایه‌گذاری حدود ۴۰ درصد آن ناشی از تورم است؛ خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش رشد صدور جواز تاسیس و همچنین حجم سرمایه‌گذاری، امید به سرمایه‌گذاری در این بخش، امید و دورنمای مطلوبی است.

این مسئول ادامه داد: امسال تعداد پروانه‌های صادر شده ۱۶۸ پروانه با حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بوده که برای دو هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرد.

قوانلو بیان کرد: طی ایام‌الله دهه فجر نزدیک به ۱۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۳۰ میلیارد تومان رونمایی و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت؛ ضمن آن که ۳ پروژه بزرگ صنعتی نیز تا پایان امسال و شاید اوایل سال آینده، با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

وی متذکر شد: امسال هیچ کلنگ زنی در بخش صنعت نداریم و تمرکزمان را بر روی راه‌اندازی واحدهای راکد و نیمه تعطیل و همچنین ارتقای میزان فعالیت واحدهای صنعتی قرار دادیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران طی سال‌جاری، ۶۹۸ جواز تاسیس با سرمایه‌گذاری ۴ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان صادر شد که برای بیش از ۱۱ هزار نفر ایجاد اشتغال کرد.

این مسئول عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون، ۵۳ واحد کوچک و ۲۳ واحد بزرگ احیا و مجددا راه‌اندازی شد.

قوانلو با بیان اینکه در استان مازندران نزدیک به دو هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی داریم؛ افزود: نزدیک به ۳۰۰ واحد صنعتی که به نحوی وجود خارجی نداشتند مورد پالایش و از سامانه حذف شدند.

وی با بیان اینکه ۱۸ درصد از مجموع واحدهای صنعتی استان جزو واحدهای تعطیل ما بودند که امکان راه‌اندازی آن‌ها وجود داشت؛ اعلام کرد: از جمله واحدهای بزرگ و شاخص راه‌اندازی شده می‌توان واحدهایی نظیر جویبار لوله، فولاد امیرآباد، پارس کروم میاندرود، نکا چوب، نساجی مازندران و چوب و کاغذ ساری را نام برد که تعدادی از آن‌ها در این ایام به بهره‌برداری خواهند رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص وضعیت استان در بخش صادرات اظهار کرد: امسال کاهش ۴۲ درصدی صادرات را داشتیم که ناشی از پایین آمدن اظهار گمرکات بود.

قوانلو گفت: برای نمونه در بخش لبنیات، حدود ۱۰۰ میلیون دلار کاهش داشتیم که ناشی از کاهش ارزش ریالی کالاها در کنار افزایش حجمی صادرات نسبت به سال گذشته بوده است.